islam ansiklopedisi © 2023. Tüm hakları saklıdır.

İslambilimi.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dini Bilgiler
 4. »
 5. İslamın İnanç Esasları Nelerdir

İslamın İnanç Esasları Nelerdir

is32321lam123bii6mi is32321lam123bii6mi - - 2 dk okuma süresi
12 0

İslam’ın inanç esasları, Müslümanların Allah’a ve onun emirlerine teslim olmalarını gerektiren temel ilkelerdir. İslam’ın inanç esasları şunlardır:

 • Allah’ın varlığına ve birliğine inanma: Allah, yaratıcı, koruyucu ve yönetici olan tek ilahtır. O’ndan başka ilah yoktur. O’nun ortağı, benzeri, eşi ve çocuğu da yoktur. O, her şeyin sahibi ve hakimi olan mutlak güç ve kudrettir .
 • Allah’ın meleklerine inanma: Melekler, Allah’ın nurdan yarattığı, insan gözüyle görülmeyen, çeşitli görevleri yerine getiren varlıklardır. Melekler, Allah’a itaat ederler ve O’nun emirlerini yerine getirirler. Meleklerin en önemlileri Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail’dir .
 • Allah’ın kitaplarına inanma: Allah, insanları doğru yola iletmesi için peygamberlerine kutsal kitaplar indirmiştir. Bu kitaplar arasında Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an vardır. Kur’an, son peygamber Muhammed’e indirilen son kitaptır. Kur’an, Allah’ın kelamıdır ve değiştirilmemiştir .
 • Allah’ın peygamberlerine inanma: Peygamberler, Allah’ın seçtiği insanlardır. Onlar, Allah’ın mesajlarını insanlara ulaştırmışlar ve onlara örnek olmuşlardır. Peygamberlerin hepsine saygı duymak ve onlara iman etmek gerekir. Peygamberlerin en büyükleri ise İbrahim, Musa, İsa ve Muhammed’dir .
 • Ahiret gününe inanma: Ahiret günü, insanların öldükten sonra dirilecekleri ve hesap verecekleri gündür. Ahirette insanlar amellerine göre cennet veya cehenneme gireceklerdir. Ahirete iman etmek, insanları dünyada iyi işler yapmaya teşvik eder .
 • Kader ve kazaya inanma: Kader, Allah’ın her şeyi bilmesi ve takdir etmesidir. Kaza ise Allah’ın takdir ettiği şeylerin olmasıdır. Her şey Allah’ın iradesi ile gerçekleşir. Kader ve kazaya iman etmek, insanları sabırlı, tevekküllü ve şükredici yapar .

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *