Arabaya Binerken Okunacak Dualar Nelerdir ?

Arabaya binerken okunacak dualar, yolculuğa başlarken güvenlik ve bereket için yapılan dua ve zikirlerdir. İslam inancına göre, bu dualar Allah’ın korumasını talep etmek, seyahat sırasında karşılaşılabilecek zorluklardan korunmak ve yolculuğun hayırlı olmasını dilemek amacıyla okunur.

En yaygın olarak okunan dualardan biri, Zuhruf Suresi’nin 13. ayetinden alınmıştır ve şöyle okunur:

“Subhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.”

Bu duanın anlamı, “Hiç de layık olmadığımız halde bize bunu müsahhar kılan Allah’ı tesbih ederim. Ve şüphesiz biz, Rabbimize döneceğiz.” şeklindedir. Bu dua, araca binildiğinde okunur ve Allah’ın lütfunu, aracı kullanma yeteneğini ve yolculuğun sonunda sağ salim varmayı temenni eder.

Bir diğer dua ise Hûd Suresi’nin 41. ayetinden gelir ve şöyle okunur:

“Bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ inne rabbî leğafûru’r-rahîm.”

Bu duanın anlamı ise, “O’nun yürümesi ve durması Allah’ın adıyladır. Rabbim bağışlar ve merhamet eder.” şeklindedir. Bu dua, aracın hareket etmesi ve durması sırasında Allah’ın adını anarak, O’nun merhametini ve bağışlamasını dilemek için okunur.

Ayrıca, yolculuğa çıkarken Efendimiz’in (s.a.s.) okuduğu bir dua da bulunmaktadır:

“Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın amellere muvaffak kılmanı dileriz. Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağı yakın et! Ey Allahım! Seferde yardımcım, geride kalan çoluk çocuğumun koruyucusu sensin. Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten sana sığınırım.”

Bu dualar, yolculuk sırasında okunabilecek duaların sadece birkaç örneğidir. Daha fazla bilgi ve dualar için, İslam ve İhsan web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Dua ve Kuran web sitesinde de bu konu hakkında faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Yolculuklarınızda güvenli ve huzurlu seyahatler dileriz.

Check Also

Tolstoy Müslüman Mı ?

Lev Tolstoy (Lev Nikolayeviç Tolstoy), 19. yüzyılın önemli Rus yazarlarından biridir. 9 Eylül 1828’de doğmuş …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *