islam ansiklopedisi © 2023. Tüm hakları saklıdır.

İslambilimi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Merak Edilenler
  4. »
  5. Aamir Khan Müslüman Mı ?

Aamir Khan Müslüman Mı ?

is32321lam123bii6mi is32321lam123bii6mi - - 6 dk okuma süresi
32 0

Aamir Khan, Hint sinema tarihinin en etkileyici ve popüler aktörü, yapımcısı ve yönetmenidir. Tam adı Muhammed Aamir Hussain Khan’dır. 14 Mart 1965’te Mumbai, Maharashtra’da doğmuştur. İslam dinine mensuptur.

Aamir Khan, sinema kariyerine çocuk yaşta amcası Nasir Hussain’in filmi Yaadon Ki Baaraat (1973) ile başlamıştır. İlk başrolünü trajik aşk filmi Qayamat Se Qayamat Tak (1988) ile oynamıştır. Korku filmi Raakh (1989) ile Ulusal Film Ödülleri Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır. 1990’lı yıllarda romantik dram filmi Dil (1990), romans filmi Raja Hindustani (1996) ve dram filmi Sarfarosh (1999) ile büyük beğeni toplamıştır.

2001 yılında kendi adını taşıyan film prodüksiyon şirketini kurmuş (Aamir Khan Productions) ve yaptığı ilk filmi Lagaan (2001) ile Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday gösterilmiş ve Ulusal Film Ödülleri’nde En Popüler Film ve Filmfare Ödülleri’nde En İyi Aktör ve En İyi Film ödüllerini almıştır. Dört yıl aradan sonra Fanaa (2006) ve Rang De Basanti (2006) filmlerindeki rolleri ile büyük beğeni toplamıştır. Bir sonraki yıl yönetmenliğini yaptığı ve rol aldığı Taare Zameen Par (2007) filmindeki başarısı ile Filmfare Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır.

Aamir Khan’ın en büyük ticari başarısı aksiyon-dram filmi Ghajini (2008) ile gelmiş ve bunu komedi-dram filmi 3 Idiots (2009), macera filmi Dhoom 3 (2013) ve hiciv filmi PK (2014) ile Bollywood film tarihinde zirveye oturmuştur.

Aamir Khan, ayrıca yardımsever kimliği ile tanınan bir aktördür. Hint toplumunda çeşitli sosyal problemlere çözüm aramaktadır. Bu amaçla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile bu sosyal sorunlara dikkat çekmektedir. 30 Kasım 2011’de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir. Ayrıca 2014 yılında 2. kez Barış Elçisi seçilmiştir.

Aamir Khan, ilk evliliğini Reena Dutta ile 1986 yılında yapmış ve bu evliliğinden Junaid (oğlu) ve Ira (kızı) isimli iki çocuğu olmuştur. 2002 yılında boşanan Khan 2005 yılında yönetmen Kiran Rao ile evlenmiş ve bu evliliğinden tüp bebek yolu ile Azad (oğlu) isimli çocuğu olmuştur. 2021 yılında ise Kiran Rao’dan da boşanmıştır.

Aamir Khan Müslüman Mı ?

Aamir Khan Müslüman Mı?

Aamir Khan, Hint sinemasının en ünlü ve başarılı oyuncularından biridir. Aamir Khan, 1965 yılında Mumbai’de doğdu. Babası Tahir Hussain ve annesi Zeenat Hussain, her ikisi de film yapımcısı olan Müslüman bir aileden gelmektedir. Aamir Khan, çocukluğundan beri Müslüman olarak yetiştirildi ve İslam dinine bağlı olduğunu belirtti. Aamir Khan, 1986 yılında Reena Dutta ile evlendi. Reena Dutta, Hindu bir aileden geliyordu ve evlilikleri sırasında dinini değiştirmedi. Aamir Khan ve Reena Dutta’nın iki çocuğu oldu: Junaid ve Ira. Aamir Khan ve Reena Dutta, 2002 yılında boşandılar. Aamir Khan, 2005 yılında Kiran Rao ile evlendi. Kiran Rao da Hindu bir aileden geliyordu ve evlilikleri sırasında dinini değiştirmedi. Aamir Khan ve Kiran Rao’nun bir çocuğu oldu: Azad. Aamir Khan ve Kiran Rao, 2020 yılında ayrıldıklarını açıkladılar.

Aamir Khan, kariyeri boyunca pek çok farklı türde filmde rol aldı. Bazı filmleri, Hindistan’da ve dünyada sosyal ve siyasi konulara dikkat çekti. Örneğin, Lagaan (2001) filmi, Hindistan’ın İngiliz sömürgeciliğine karşı direnişini anlatıyor. Rang De Basanti (2006) filmi, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin günümüzdeki gençler üzerindeki etkisini gösteriyor. Taare Zameen Par (2007) filmi, disleksi gibi özel eğitim gerektiren çocukların sorunlarını ele alıyor. PK (2014) filmi, Hindistan’daki dinler arası çatışma ve hoşgörüsüzlük konularını hicvediyor. Dangal (2016) filmi, kadın güreşçilerin başarı hikayesini anlatıyor.

Aamir Khan, Müslüman bir aktör olarak hem Hindistan’da hem de dünyada saygı gören bir isimdir. Ancak bazen eleştiri ve tepki de almaktadır. Özellikle PK filmi nedeniyle bazı Hindu milliyetçileri tarafından hedef alındı. Aamir Khan, 2015 yılında Hindistan’da artan hoşgörüsüzlük ortamından endişe duyduğunu söylediği için de tepki çekti. Aamir Khan, bu tür eleştirilere rağmen sanatını yapmaya devam etti ve toplumsal sorunlara duyarlılığını korudu.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *