islam ansiklopedisi © 2023. Tüm hakları saklıdır.

İslambilimi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Bilgiler
  4. »
  5. Kusmak Orucu Bozar Mı ?

Kusmak Orucu Bozar Mı ?

is32321lam123bii6mi is32321lam123bii6mi - - 2 dk okuma süresi
13 0

Merhaba, bu yazıda kusmak orucu bozar mı sorusuna cevap arayacağız. Öncelikle, kusmak orucu bozmak için bir sebep olabilir mi? Bu konuda İslam alimleri arasında farklı görüşler vardır. Bazılarına göre, kusmak isteyerek veya istemeyerek olsun, orucu bozar. Çünkü kusmak, mide içeriğinin ağız yoluyla dışarı çıkması demektir ve bu da orucun şartlarından biri olan yemek ve içmekten kaçınmayı ihlal eder. Bu görüşe göre, kusan kişi orucunu bozmuş olur ve kaza yapması gerekir.

Diğer bazı alimlere göre ise, kusmak istemeyerek gerçekleşirse, yani kişi midesinin bulanmasından veya hastalıktan dolayı kusarsa, orucu bozulmaz. Çünkü kişi kusmaya zorlanmıştır ve bunu yapmak istememiştir. Bu durumda kişi orucuna devam edebilir. Ancak kusmak isteyerek gerçekleşirse, yani kişi midesini rahatlatmak veya oruçtan kurtulmak için kusarsa, bu durumda orucu bozulur. Çünkü kişi orucun ruhuna aykırı bir davranışta bulunmuştur. Bu görüşe göre, isteyerek kusan kişi orucunu bozmuş olur ve kaza yapması gerekir.

Bu iki görüş arasında tercih yapmak zordur. Her iki görüş de Kur’an ve hadislerden deliller getirmektedir. Ancak bizim tavsiyemiz, mümkün olduğunca kusmaktan kaçınmaktır. Çünkü kusmak hem sağlık açısından zararlıdır hem de orucun hikmetine uygun değildir. Eğer kusmak kaçınılmaz olursa, en güvenli yol istemeyerek kusanların oruca devam etmesi, isteyerek kusanların ise orucu bozduğunu kabul edip kaza yapmasıdır. Böylece hem Allah’ın rızasını kazanmış hem de vicdanen rahat olmuş oluruz.

Allah hepimizin oruçlarını kabul etsin. Amin.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *