islam ansiklopedisi © 2023. Tüm hakları saklıdır.

İslambilimi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Bilgiler
  4. »
  5. Türkiye, Müslüman Ülkeler Arasında Nüfus Olarak Kaçıncı Sırada ?

Türkiye, Müslüman Ülkeler Arasında Nüfus Olarak Kaçıncı Sırada ?

is32321lam123bii6mi is32321lam123bii6mi - - 1 dk okuma süresi
47 0

Dünya genelindeki Müslüman nüfusun en yoğun olduğu ülkeler arasında Türkiye, 2019 yılı verilerine göre 81 milyon nüfusunun yaklaşık %99’u Müslüman olan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye, dünyadaki en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak İslam dünyasında sıralama yapmak doğru değildir, çünkü İslam dininde herhangi bir ülkenin diğerine göre üstünlüğü yoktur ve hepsi eşit değerlidir. Aşağıda sizlere hangi ülkede kaç Müslüman nüfus yaşadığını tablo halinde vereceğiz.

Dünyadaki İlk 100 Müslüman Ülke

SıraÜlkeMüslüman SayısıDünyaya Oranı
1Endonezya204.967.00012,7
2Pakistan178.100.00011,0
3Hindistan172.100.00010,9
4Bangladeş145.657.0009,2
5Nijerya93.859.0004,7
6İran74.859.0004,6
7Türkiye74.650.0004,6
8Mısır73.850.0004,9
9Cezayir40.400.0002,7
10Sudan39.027.9501,9
11Fas32.381.0002,0
12Irak31.108.0001,9
13Afganistan29.047.1001,8
14Özbekistan26.833.0001,7
15Suudi Arabistan25.493.0001,6
16Etiyopya25.037.6461,8
17Yemen24.023.0001,5
18Çin23.000.0001,4
19Suriye20.895.0001,3
20Nijer19.502.2141,0
21Tanzanya19.426.8140,8
22Malezya17.139.0001,1
23Mali15.667.7040,8
24Senegal14.584.9310,8
25Burkina Faso11.270.0000,6
26Tunus11.190.0000,6
27Rusya10.000.0001,0
28Somali9.231.0000,6
29Kazakistan8.887.0000,5
30Azerbeycan8.795.0000,5
31Gine8.693.0000,5
32Fildişi Sahili7.960.0000,5
33Çad7.827.6530,4
34Tacikistan7.006.0000,4
35Ürdün6.397.0000,4
36Libya6.325.0000,4
37Filipinler5,900,0000,3
38Mozambik5.340.0000,3
39Uganda5.030.0000,3
40Fransa5.020.0000,3
41Kamerun4.940.0000,2
42Kırgızistan4.927.0000,3
43Gana4.914.0000,2
44Türkmenistan4.830.0000,3
45Filistin4.298.0000,3
46Moritanya4.171.6330,2
47Sierra Leone4.171.0000,3
48Tayland3.952.0000,2
49Kongo3.648.2670,1
50Birleşik Arap Emirlikleri3.577.0000,2
51Birleşik Krallık3.106.3680,2
52Kenya2.868.0000,2
53Benin2.710.0000,1
54Kuveyt2.636.0000,2
55Amerika Birleşik Devletleri2.595.0000,2
56Umman2.547.0000,2
57Lübnan2.542.0000,2
58Burma (Myanmar)2.237.4950,1
59İtalya2.220.0000,1
60Malawi2.011.0000,1
61Sri Lanka1.967.2270,1
62Eritre1.909.0000,1
63ispanya1.887.9060,1
64Arnavutluk1.879.1720,2
65Bosna-Hersek1.790.4540,1
66Gambiya1.669.0000,1
67Almanya1,600,0000,3
68Kosova1.584.0000,1
69İsrail1.287.0000,1
70Nepal1.253.0000,1
71Katar1.168.0000,1
72Kanada1.053.9450,1
73Bahreyn866.888<0.1
74Cibuti853.000<0.1
75Gitmek827.000<0.1
76Hollanda825.000<0.1
77Komorlar785.000<0.1
78Arjantin784.000<0.1
79Singapur721.000<0.1
80Gine Bissau705.000<0.1
81Belçika658.463<0.1
82Güney Afrika654.064<0.1
83Yunanistan610.000<0.1
84Güney Sudan610.000<0.1
85Ruanda589.429<0.1
86Bulgaristan577.000<0.1
87Avusturya573.876<0.1
88Batı Sahra528.000<0.1
89Liberya523.000<0.1
90Makedonya518.656<0.1
91Zimbabve488.656<0.1
92Avustralya476.291<0.1
93İsveç452.000<0.1
94Gürcistan442.000<0.1
95Orta Afrika Cumhuriyeti403.000<0.1
96İsviçre393.000<0.1
97Ukrayna393.000<0.1
98Maldivler309.000<0.1
99Brunei295.000<0.1
100Kıbrıs275.000<0.1

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *