Kadir Gecesi Ne Zaman? 2024

2024 yılında Kadir Gecesi, 11 Mart’ta başlayacak olan Ramazan ayının 26. gecesi ihya edilecek. Miladi takvime göre bu özel gece, 5 Nisan 2024 Cuma gününe denk geliyor. İslam inancına göre, Kadir Gecesi, Kur’an’ın Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamber Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır ve “bin aydan daha hayırlı” olduğu Kur’an’da belirtilmiştir. Bu gece, Müslümanlar için dua ve tövbelerin kabul edildiği, sema kapılarının açıldığı kutlu bir gece olarak kabul edilir.

Kadir Gecesi‘nde okunacak dualar ve yapılacak ibadetlerle ilgili bilgiler veren Diyanet İşleri Başkanlığı, bu gecenin önemini ve faziletini vurgulamaktadır. Yasin, Tebareke, Amme gibi surelerin yanı sıra Kadir Suresi’nin de bu gecede okunması tavsiye edilir. Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi şöyle anlatılır:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik.
Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin?
Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede,
Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.
O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Bu özel geceyi idrak etmek isteyen Müslümanlar için Kadir Gecesi’nin tarihi büyük önem taşımaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvimde belirtilen tarihe göre plan yapabilir ve bu mübarek geceyi huşu içinde geçirebilirsiniz.

Check Also

Hindistan Müslüman mı ?

Hindistan’da baskın din Hinduizm olup, ülke Endonezya ve Pakistan’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *