İnşirah Suresi, İnşirah Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça ve Fazileti

İnşirah Suresi, Kuran-ı Kerim’in 94. suresidir. Surenin diğer adı “Şerh”dir. Surenin 8 ayeti vardır ve Mekke döneminde indirilmiştir. Surenin ana teması, Allah’ın insanlara verdiği nimetler ve bu nimetlerin karşılığında insanların sorumluluğudur. Ayrıca surede, zorlukların ardından kolaylıkların geleceği ve Allah’ın merhameti konu edilir.

İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Okunuşu (Türkçe Okunuşu)

Elem neşrah leke sadrek, Ve vada’na ‘anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa’na leke zikreke, Feinne me’al’usri yüsren, İnne me’al’usri yüsren, Feiza ferağte fensab, Ve ila rabbike ferğab.

İnşirah Suresi Anlamı (Meali)

İnşirah Suresi‘nin mealine göre:

 1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
 2. Yükünü indirip hafifletmedik mi?
 3. Senin şanını yüceltmedik mi?
 4. Kuşkusuz zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
 5. Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
 6. O halde, zorlandığın zaman dua et ve Rabbine yönel.
 7. Çünkü yalnız O, sana bir çıkış yolu verecektir.
 8. O halde, sana verilen nimetler için Rabbini hamd ile tesbih et.

İnşirah Suresi Arapça

İnşirah Suresi Fazileti

İnşirah Suresi’nin fazileti konusunda birçok hadis vardır. Bu hadislerde, İnşirah Suresi’nin okunmasının kişinin sıkıntılarını hafiflettiği ve rahatlatıcı etkisi olduğu belirtilir. İşte bazı hadisler:

 • Hz. Ali (r.a.) şöyle demiştir: “Kim her gün 10 defa İnşirah Suresi’ni okursa, Allah onun kalbini genişletir, sıkıntılarını giderir ve ona rızık kapıları açar.” (Kenzul Ummal)
 • Hz. Enes (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.) bize İnşirah Suresi’ni öğretti ve şöyle buyurdu: ‘Bu sure, kalp hastalıklarına iyi gelir.'” (Tirmizi)
 • Hz. Aişe (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.) bir hastayı ziyaret ettiğinde İnşirah Suresi’ni okurdu ve hastanın şifasına vesile olurdu.” (Tirmizi)

Bu hadislerden anlaşıldığı gibi, İnşirah Suresi’nin okunması kişinin kalbini genişletir, sıkıntılarını hafifletir, hastalıklara şifa olur ve rızık kapılarını açar. Bu sebeple, İnşirah Suresi’nin okunması tavsiye edilir.

İnşirah Suresi ile İlgili Hadisler

İnşirah Suresi ile ilgili birçok hadis bulunmaktadır. İşte bazıları:

 1. Hz. Enes (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.) bize İnşirah Suresi’ni öğretti ve şöyle buyurdu: ‘Bu sure, kalp hastalıklarına iyi gelir.'” (Tirmizi)
 2. Hz. Aişe (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.) bir hastayı ziyaret ettiğinde İnşirah Suresi’ni okurdu ve hastanın şifasına vesile olurdu.” (Tirmizi)
 3. Hz. Ali (r.a.) şöyle demiştir: “Kim her gün 10 defa İnşirah Suresi’ni okursa, Allah onun kalbini genişletir, sıkıntılarını giderir ve ona rızık kapıları açar.” (Kenzul Ummal)
 4. Hz. Cabir (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.)’ın İnşirah Suresi’ni okurken ağladığını gördüm.” (Tirmizi)
 5. Hz. Abdullah bin Abbas (r.a.) şöyle demiştir: “Resulullah (s.a.v.) İnşirah Suresi’ni okurken, ‘Ey Allah’ım! Sana hamd ederim, senin güzelliklerinle yücelirim ve senin gücüne sığınırım’ diye dua ederdi.” (Buhari)

Bu hadislerden anlaşıldığı gibi, İnşirah Suresi’nin okunması kalp hastalıklarına iyi gelir, hastalara şifa olur ve sıkıntıları giderir. Ayrıca, İnşirah Suresi‘nin okunması rızık kapılarını açar ve kişinin kalbini genişletir. Resulullah (s.a.v.)’ın da İnşirah Suresi’ni okuduğu ve dua ettiği görülmektedir.

Check Also

Maun Suresi, Maun Suresi Dinle, Okunuşu, Anlamı, Arapça, Fazileti ve Hadisleri

Maun Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 107. suresidir ve Mekke döneminde indirilmiştir. İsmini ilk ayetinde geçen “maun” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *