İlk Oruç Ne Zaman ? Son Oruç Ne Zaman ?

Oruç Nedir ?

Oruç, İslam dininin beş temel şartından biridir. Oruç, belirli bir zaman diliminde yeme, içme, cinsel ilişki gibi bazı şeylerden uzak durmak anlamına gelir. Oruç tutan kişiye oruçlu, oruç tutmayan kişiye ise oruçsuz denir.

Orucun en önemli amacı, insanın kendini disipline etmesi, nefsini terbiye etmesi, Allah’a yakınlaşması ve ihtiyaç sahiplerine karşı merhamet duymasıdır. Oruç, insanın hem bedenini hem de ruhunu arındıran bir ibadettir.

Orucun farz olduğu ay, İslam takvimine göre Ramazan ayıdır. Ramazan ayı, Kur’an’ın indirilmeye başlandığı ay olarak bilinir. Ramazan ayında oruç tutmak, her Müslüman için farzdır. Ancak hasta, yaşlı, hamile, emziren, yolcu gibi bazı durumlarda oruç tutmak zorunlu değildir. Bu durumlarda orucu erteleyen veya bozan kişilerin, daha sonra kaza orucu tutmaları veya fidye vermeleri gerekir.

Orucun başlangıcı ve bitişi, imsak ve iftar vakitleri ile belirlenir. İmsak vakti, güneşin doğmasından biraz önceki vakittir. İftar vakti ise güneşin batışı ile başlayan vakittir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar olan sürede oruçlu olan kişi, yeme, içme, cinsel ilişki gibi şeylerden kaçınmalıdır. Ayrıca orucun sadece bedeni değil manevi de bir ibadet olduğunu unutmamalı ve yalan, dedikodu, gıybet, kavga gibi kötü davranışlardan da uzak durmalıdır.

Orucun sona erdiği gün olan bayram gününe ise Şeker Bayramı veya Ramazan Bayramı denir. Bu gün, Müslümanlar için sevinç ve bereket günüdür. Bu gün oruç tutulmaz ve sabah namazından sonra bayram namazı kılınır. Daha sonra akraba, komşu ve dostlar ziyaret edilir ve bayramlaşılır. Ayrıca fakir ve ihtiyaç sahiplerine yardım edilir ve sadaka verilir.

Oruç, Müslümanların hem dünya hem de ahiret hayatına fayda sağlayan bir ibadettir. Oruç tutan kişi, hem sağlıklı hem de mutlu olur. Oruç tutmak, insanın sabrını, şükürünü, takvasını ve imanını arttırır. Oruç tutmak, insanı Allah’a yaklaştırır ve cennete ulaştırır.

İlk Oruç Ne Zaman ?

İlk oruç 11 Mart 2024 tarihinde tutulacak ve Müslümanlar için 11 ayın sultanı başlamış olacak.

Son Oruç Ne Zaman ?

Son oruç 9 Nisan 2024 salı günü tutulacak ve Müslümanlar için bayram telaşı başlayacak.

Check Also

Hindistan Müslüman mı ?

Hindistan’da baskın din Hinduizm olup, ülke Endonezya ve Pakistan’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *