Cuma Günü Okunacak Dua Nedir ?

Cuma günü, İslam dininde özel ve mübarek kabul edilen bir gündür. Bu nedenle Cuma gününde yapılan ibadetler, dualar ve zikirler ayrı bir önem taşır. İşte Cuma günü okunabilecek bazı dualar ve sureler:

1. Salavat-ı Şerife

Cuma günü, Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat getirmek çok faziletlidir. İşte salavat örnekleri:

Salavat-ı Şerife:

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed.
Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed.

2. Kehf Suresi

Cuma günü Kehf Suresi’nin okunması tavsiye edilir. Bu sureyi okumak, bir sonraki Cuma’ya kadar kişiyi fitnelerden korur.

Kehf Suresi (ilk 10 ayet):

Bismillahirrahmanirrahim.
Elhamdu lillâhillezî enzela alâ abdihil kitâbe ve lem yec'al lehu ıvâce. Ğayyimen liyünzire be'sen şedîden milledün-hu ve yubeşşirel mü'minînellezîne ya'melûnes sâlihâti enne lehum ecren hasenâ. Mâkisîne fîhi ebedâ. Ve yünzirellezîne kâlûttehazallâhu veledâ. Mâ lehum bihî min ılmin ve lâ li âbâihim. Keberet kelimeten tahrucu min efvâhihim in yekûlûne illâ kezibâ. Fe lealleke bâhıun nefseke alâ âsârihim in lem yu'minû bihâzel hadîsi esefâ. Innâ cealnâ mâ alel ardı zîneten lehâ li nebluvehüm eyyuhum ahsenu amelâ. Ve innâ le câilûne mâ aleyhâ saîden curuzâ.

3. Cuma Günü Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Cuma günü okunmasını tavsiye ettiği dualardan biridir:

Allahümme yağanî, yağnî külle fakîr. Allahümme yağşefî, yağşefî külle merîz. Allahümme yağrâzık, yağrâzık külle mahrûm. Allahümme yağferâç, yağferâç külle mekrûb.

(Anlamı: “Allah’ım! Ey her fakiri zengin eden, ey her hastayı şifa veren, ey her muhtaca rızık veren, ey her sıkıntıya düşeni feraha çıkaran!”)

4. Cuma Namazı Sonrası Okunacak Dua

Cuma namazı sonrası ellerinizi semaya açıp bu duayı okuyabilirsiniz:

Allahümme inni es'elüke min fadlike. Allahümme inni es'elüke min rahmetike. Allahümme inni es'elüke min rızake. Allahümme yağaffârü, ığfir zenûbena. Allahümme yağşekûrü, eşkür ni'mâkeke aleynâ.

(Anlamı: “Allah’ım! Senden fazlını istiyorum. Allah’ım! Senden rahmetini istiyorum. Allah’ım! Senden rızanı istiyorum. Allah’ım! Ey bağışlayan, günahlarımızı bağışla. Allah’ım! Ey şükrü kabul eden, bize olan nimetlerin için sana şükrediyoruz.”)

5. Cuma Günü Zikirleri

Cuma günü yapılan zikirler de büyük sevap kazandırır:

  • Subhanallah (33 defa)
  • Elhamdülillah (33 defa)
  • Allahu Ekber (33 defa)
  • La ilahe illallah (100 defa)

Bu dualar ve zikirler, Cuma gününün bereketini artırmak ve Allah’a yakınlaşmak için yapılabilir. Cuma gününü ibadetle geçirmek, hayırlı işler yapmak ve dualarla süslemek müminler için önemlidir.

Check Also

Tolstoy Müslüman Mı ?

Lev Tolstoy (Lev Nikolayeviç Tolstoy), 19. yüzyılın önemli Rus yazarlarından biridir. 9 Eylül 1828’de doğmuş …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *